חוזרים לביה"ס ונכנסים לכושר

כתבתו של אסף נגל, מדריך חדר כושר במרכז הספורט


מדוע פעילות גופנית לילדים חשובה? 

הגוף האנושי נועד להיות בתנועה, וככל שנתחיל להיכנס לפעילות בגיל צעיר יותר, כך נוכל להישאר פעילים יותר בגיל מבוגר.

ישנה סטיגמה לפיה ילדים, הנמצאים בתהליך גדילה ונחשפים לאימוני משקולות - לא יגבהו. למעשה, אין שום ראיה מחקרית התומכת בדעה זו. מספר מחקרים הוכיחו שהעמסה על עצמות גורמת לעצם דווקא לעצב את עצמה (remodelling), כחזקה ודחוסה יותר, וככל שזה יקרה בגיל צעיר יותר, כך היא תהיה חזקה יותר בהמשך הדרך. לכן, אימוני כוח דווקא יכולים לתרום לגדילה!


הרבה הורים חוששים מפציעה אפשרית של הילד. למעשה, במשחקי כדור נרשמות הרבה יותר פציעות מאשר בחדר כושר, מכיוון שבפעילויות אלו ייתכן מגע בין שחקן לשחקן ואף קיים מקום לפורענות. בחדר כושר לעומת זאת, רוב הפציעות נגרמות מטכניקה לקויה, או תאונות כגון משקולת שנפלה על הרגל. הקפדה על טכניקה נכונה בזמן פעילות בחדר הכושר בהחלט יכולה להפחית משמעותית את הסיכון לפציעות.
ומדוע הטכניקה כל כך חשובה? רוב האנשים הבוגרים שמגיעים לחדר כושר בפעם הראשונה, מגלים כי אינם יודעים כיצד לבצע תנועות יחסית פשוטות בצורה נכונה, למשל את תנועת הסקוואט, וזאת על-אף שכל חייהם הם יושבים על כיסאות, ספות, אסלות ועוד, דברים שאנו עושים ביום יום כחלק מהשגרה. ילדים הם למעשה גרסה "קטנה יותר" שלנו וכפי שאנו עושים תנועות בסיסיות בכל יום, גם הם מרימים דברים מהרצפה, סוחבים דברים כבדים, מתיישבים, קמים וכיוצא באלו. אז למה לא ללמד אותם טכניקה נכונה כבר מההתחלה?


כאשר מדובר בטכניקה ולמידה מוטורית, ככל שהאדם צעיר יותר וככל שהוא נחשף ליותר תנועות מורכבות המפעילות ריבוי קבוצות שרירים העובדים בסינרגיה, כך הוא ילמד תנועתיות נכונה ובריאה מהר יותר, ובהשוואה למבוגרים, לא רק שהוא ילמד מהר יותר, הוא יהיה מסוגל לבצע תיקונים בזמן קצר ובקלות יחסית לאדם בוגר. ברגע שאנו חושפים ילדים לאימונים בגיל צעיר אנו מרגילים אותם לתנועתיות נכונה, לערכים חשובים כגון התמדה והתגברות על אתגרים, וכן מכינים אותם לאימונים מורכבים ומתקדמים יותר בשלבים מאוחרים יותר בחייהם. הלמידה המוטורית של ילדים נהיית יותר מכוונת, והם מסוגלים לנוע טוב יותר במרחב, משפרים קואורדינציה, שיווי משקל והתמצאות במרחב, ולמעשה הופכים ליותר אתלטיים.


אז מדוע שלא נתחיל כבר היום לדרבן את ילדינו לרכוש כלים שילוו אותם לאורך כל חייהם? בואו נעזור להם להיות טובים יותר מאתנו, ונקנה להם את הכלים שיאפשרו להם להגשים כל מטרה באשר היא, החל מבסיס חזק ובטוח שישרת אותם בכל תחום הספורט שבו ירצו לעסוק, ועד לשיפור משמעותי בתפקוד היומיומי אשר יניב פירות רחוק אל-תוך חייהם הבוגרים.

חדר כושר
חדר כושר
משרד המנויים
משרד המנויים
ספא
ספא
צור קשר
צור קשר
בריכות שחיה
בריכות שחיה
סטודיו פילאטיס
סטודיו פילאטיס
מערכת החוגים
מערכת החוגים
תרבות ופנאי
תרבות ופנאי
סטודנטים
טיפ בריא
עבור לתוכן העמוד