לרוץ. לטרוף.

האם גם אתם חשים שהדבר האחרון שבא לכם לאחר ריצה, זה לאכול?
או שמא אתם רוצים "לטרוף" את המקרר?

 

כיום ידוע שעל מנת למנוע השמנה, כדאי להקפיד על מאזן קלוריות שלילי ז"א, להוציא יותר אנרגיה ולאכול פחות.

 

איך עושים זאת?
פעילות גופנית היא אחת הפתרונות להעלאת ההוצאה האנרגטית.

 

אך נשאלת השאלה - אם פעילות גופנית הנה מעוררת רעב, כיצד היא תסייע לי בהורדה במשקל?

במאמר מאת Blundell&king הסוקר 90 מחקרים שנעשו בתחום נמצא כי 65% מהם מצביעים כי לא נגרמת עלייה בצריכה הקלוריות בעקבות פעילות גופנית ו- 16%מהמחקרים אף מצביעים על ירידה בצריכה הקלורית.

 

כיצד משפיעה הפעילות הגופנית על רמת הרעב והשובע?

פעילות גופנית מאומצת וקצרה (מעל 60% מצריכת החמצן המירבית) מסייעת בתחושות דיכוי רעב.

 

במחקר שנערך ע"י Rawell ועמיתיו חשבו כי הסיבה לכך טמונה בהסבר כי בעת פעילות גופנית מופחתת זרימת הדם לאזור מערכת העיכול בכ- 60%- 70% וככל שהפעילות מאומצת יותר, כך מופחתת הזרימה לאזור.

 

עם זאת מסתבר שישנה השפעה גם למין, למשקל הגוף, לסוג האימון ולתנאי הסביבה על תחושות הרעב.

 

מה קורה בעודף משקל?
נשים שמנות ורזות שביצעו פעילות הנעה בין 19ל-57 ימים עלו באופן הדרגתי בהוצאות האנרגיה שלהן מה שהוביל למאזן אנרגיה שלילי, אך במחקר שהתפרסם בשנת 2008, Borer ועמיתיו מצאו כי תחושות דיכוי הרעב לאחר פעילות גופנית התרחשו בקרב נשים רזות בלבד.

 

האם יש הבדל בין נשים לגברים?
בממוצע נשים נוטות לפצות בצריכה קלורית לאחר פעילות גופנית, אך לא נמצאה השפעה כזו בקרב גברים.

 

נשים במשקל תקין, שלא כמו הגברים, מדווחות על עלייה ברגישות למשיכה למזון בעקבות פעילות גופנית והן אינן חוות את דיכוי הרעב מיד לאחר הפעילות, מה שיכול להסביר את הקושי של נשים לרזות בעקבות פעילות גופנית. הסבר אפשרי לתופעה זו הוא הצורך הנשי לשמור על מאגר שומן לצורכי רבייה ופוריות.

 

 

האם יש קשר בין סוג האימון לתחושות הרעב והשובע?

פעילויות הספורט השונות מחולקות לשני תחומים עיקריים:
פעילות אירובית - הדורשת מאמץ של הלב והריאות, המלווה בנשימה מוגברת ולעיתים הזעה דוגמת הליכה, ריצה, רכיבה על אופניים.
פעילות כוח - המשלבת הרמת משקלים, חיזוק ופיתוח שרירי הגוף.

במחקרים שונים נצפה כי אימון גופני, בין אם הוא אירובי דוגמת ריצה של 60 דקות, ובין אם מדובר בפעילות כוח כגון הרמת משקולות, הוביל לירידה בהפרשת הורמון הרעב גרלין (בצורתו הפעילה אציל גרלין) לעומת קבוצת ביקורת.

 

מחקרים נוספים מראים כי פעילות אירובית הנמשכת כ-30–60 דקות משפיעה על הפרשת הורמון שנקרא PYY המשפיע על דיכוי הרעב. לעומת זאת, פעילות כוח דוגמת הרמת משקולות ועבודה כנגד מכשירי התנגדות בחדר כושר לא גרמו לעלייה בהורמון זה.

 

אז אולי הכל הורמונלי?
ישנם מספר שחקנים במערכת ההורמונלית המשפיעים על תחושות הרעב והשובע בגופינו. נבחנה האפשרות כי הפרשת הורמונים אלו מושפעת מפעילות גופנית ומשפיעה על תחושות הרעב.
Jones ועמיתיו מצאו כי תרגול אימון גופני קבוע לאורך 32 שבועות גרם לעלייה משמעותית בהפרשת ההורמון מדכא הרעב PYYהן בקרב גברים והן בקרב נשים. כמו כן נמצא כי יש שיפור בהפרשת הורמונים מדכאי רעב בקרב ילדים שמנים לאחר שנה של פעילות גופנית והתאמת תכנית תזונה.

 

שחייה הנה פעילות אירובית, אז למה כששוחים רעבים יותר?
שחיינים נוטים להוציא אנרגיה רבה ואף להשלים אותה בתזונה בדר"כ, בשונה מרוכבי אופניים או רצים. ההשערה כי זאת בעקבות טמפ' המים הנמוכה המעוררת רעב. לעומת זאת בריצה וברכיבה על אופניים, טמפ' הגוף עולה ומהווה מנגנון דיכוי רעב.

 

באותו אופן נמצא כי תנאי הסביבה משפיעים על התפתחות הרעב. בסביבה חמה, או בסביבה של חוסר בחמצן דוגמת גבהים בהרים, יש דיכוי רעב ובסביבה קרה יש השפעה על צריכה קלורית מוגברת.

 

אולי זה רק בראש?
לעיתים הסיבה לאכילה המוגברת הבאה בעקבות פעילות גופנית הינה מנטאלית ואף הדוניסטית. התחושה הרווחת היא שניתן לאכול ללא הגבלה בגלל שעשינו פעילות גופנית כלשהי. מומלץ לאכול לאחר פעילות גופנית מאומצת כתהליך התאוששות , אך יש להקפיד על הכמות הנאכלת.

 

האם בכל זאת נדרש יעוץ תזונתי והתאמת תפריט אישי?
אמנם פעילות גופנית יכולה לסייע בהפחתת משקל לטווח הזמן הקצר, אך בהיעדר תכנית תזונתית מתאימה, פעילות גופנית לאורך זמן הנה בעלת השפעה קטנה.

 

אין להסיק כי יש להימנע מפעילות גופנית!
פעילות גופנית מסייעת לשפר את מנגנוני הרעב והשובע בקרב אנשים בעלי עודף משקל, כמו כן משפרת רגישות לאינסולין ובכך ניתן למנוע סוכרת העלולה להתפתח בקרב אנשים בעלי עודף משקל. בעת כניסה לתהליך של אימונים ופעילות גופנית עולה המודעות לסוג המזון הנכנס לפינו ומשפיעה על בחירת המזון ואיכותו וכל אלו מובילים יחדיו לשיפור אורח החיים שלנו.

 

ענבל דרוקר
דיאטנית קלינית B.Sc ומאמנת כושר
המאמר פורסם בכתב העת NUTRITION & METABOLISM

חדר כושר
חדר כושר
משרד המנויים
משרד המנויים
ספא
ספא
צור קשר
צור קשר
בריכות שחיה
בריכות שחיה
סטודיו פילאטיס
סטודיו פילאטיס
מערכת החוגים
מערכת החוגים
תרבות ופנאי
תרבות ופנאי
סטודנטים
טיפ בריא
עבור לתוכן העמוד