מיתוסים מעולם התזונה והספורט - חלק II

מיתוסים מעולם התזונה והספורט - חלק II (הגדל)

האם בתפוח ירוק יש פחות קלוריות מאשר בתפוח אדום? האם בצנים יש פחות קלוריות בהשוואה לפרוסת לחם? האם נכון כי מומלץ לצרוך שמן תירס או סויה כיוון שהם ללא כולסטרול?
בכתבה זו נמשיך לבחון מהן האמונות שספגנו מהסביבה ומעצבות את התנהגותנו בהקשר לתזונה ולספורט.

 

1. בתפוח ירוק יש פחות קלוריות בהשוואה לתפוח אדום
לא נכון
לא משנה אם התפוח ירוק או אדום, חמוץ או מתוק, לכולם תהיה כמות קלוריות זהה. הגורם היחיד שמשפיע על השוני בכמות הקלוריות של התפוח הוא גודלו. באופן כללי, כמות הקלוריות של תפוח עומדת על 80 קק"ל, אולם מספר זה מתאים לתפוח קטן מסוג "יונתן".

לסיכום: ככל שהתפוח יהיה גדול יותר, כך כמות הקלוריות בו תהיה גדולה יותר ולא משנה מה צבעו או טעמו.

 

2. בצנים יש פחות קלוריות מאשר בפרוסת לחם
לא נכון
בשתי פרוסות לחם באותו הגודל יש אותה כמות הקלוריות, גם אם אחת מהן טרייה והשנייה קלויה בטוסטר / צנימר. ההבדל בין שתי הפרוסות הוא שבצנים יש פחות נוזלים מאשר בפרוסה הרגילה

לסיכום: בצנים ובפרוסת לחם בגודל סטנדרטי יש אותה כמות קלוריות = 80 קק"ל, ולא משנה עד כמה הפרוסה קלויה או שרופה.

 

3. כדי לצרוך שמן יותר בריא וללא כולסטרול, מומלץ לצרוך שמן תירס או שמן סויה
לא נכון
באחד מקורסי התזונה שלימדתי, הגיע אחד הסטודנטים וסיפר בהתרגשות שמצא בסופרמרקט שמן בריא שכתוב עליו "ללא כולסטרול" !!  וחוץ מזה שזה גימיק שיווקי, אין שם משהו מרעיש.

קצת מידע חשוב ורלוונטי: כולסטרול מגיע אלינו ממזונות מהחי בלבד. שמן נוזלי מקורו מהצומח ולא מהחי, לכן, בשמן צמחי לא היה ולא יהיה כולסטרול. כאשר מוזכר במזון כלשהו "ללא" רכיב מסוים, פירושו הוא שאותו רכיב לא היה מעולם באותו מזון. אם כך, למעט אלמנט שיווקי אשר מודיע על דבר ברור מאליו שאין כולסטרול בשמן צמחי, לא קיבלנו אינפורמציה חדשה או מרעישה. לגבי שמן תירס או סויה, אלו שמנים עשירים בחומצת שומן רב לא רוויה מסוג אומגה 6 אשר ידועה כחומר המעודד תופעות אלרגיה ודלקת בגוף. אם רוצים לבחור שמן מעודד בריאות, עדיף לבחור שמנים בהם אומגה 9 (שמן חד לא רווי) כדוגמת שמן זית, שמן אגוזים, שמן אבוקדו בכבישה קרה, שמן זרעי ענבים בכבישה קרה, או אומגה 3 שמקורה בשמן אגוזי מלך, בדגי הים הצפוני ובעיקר סלמון או מקפסולות של אומגה 3. בנוסף, שמן תירס ושמן סויה הם שמנים מזוככים. שמן מזוכך מופק בתהליך חימום וכך הורס ערכים תזונתיים של השמן ומגביר את החמצון של מולקולות השומן דבר לא מומלץ כלל ולא מקדם בריאות.

לסיכום:  
(א) שמן מהצומח תמיד יהיה ללא כולסטרול.
(ב) אם רוצים לצרוך שמן בריא, עדיף לבחור שמן בו תכולה גבוהה של אומגה 9 ו/או אומגה 3.

 

4. כדי לבנות שריר כהלכה חובה לצרוך אבקת חלבון
לא נכון
נתחיל מזה שעל מנת לבנות מסת שריר אנו צריכים לבצע אימון התנגדות ולא רק לצרוך הרבה חלבון. מתאמנים רבים טועים לחשוב שאין להם מספיק חלבון בתפריט היומי ולכן כאשר הם מתחילים להתאמן הם מיד מוסיפים עוד ועוד מזונות חלבוניים ועל כך מוסיפים שייק אבקת חלבון בתום כל אימון. האמת היא שכולנו בעולם המערבי צורכים הרבה יותר חלבון עד פי 2 מכפי שההמלצות מורות וכך מגיעים לכ 1.5 ג' חלבון לק"ג. כלומר, אדם השוקל 80 ק"ג היה אמור לצרוך ליום כ 64 ג' חלבון לפי ההמלצות כשלמעשה הוא צורך כ 120 ג' חלבון ליום. ההמלצה לצריכת חלבון למתאמנים עד 4 אימונים בשבוע עומדת על 1.4-1.7 ג' חלבון, כך שבתפריט הבסיסי ללא תוספת חלבון, כבר יש לו מעל ומעבר. ההמלצה ל 2 ג' חלבון לק"ג ליום מיועדת עבור מתאמנים לפחות 5 אימונים בשבוע כאשר כל אימון נמשך מעל שעתיים. אבקת חלבון יכולה לסייע למי שמתאמן בצורה אינטנסיבית וצריך לצרוך כמות גבוהה במיוחד של חלבון ובמקביל רוצה לצמצם את צריכת הקלוריות.

לסיכום: עבור מי שמתאמן אימון פנאי עד 4-5 אימונים בשבוע בעצימות בינונית אין צורך להוסיף אבקת חלבון או מזונות חלבוניים על התפריט היומי הרגיל.

 
לסיכום, רב הנסתר על הגלוי ואנו הרבה פעמים מושפעים ממשהו ששמענו ממישהו.
רוצים לבנות תפריט המותאם לכם אישית? מוזמנים אלי להתאמת תפריט ולתכנית מעקב כוללת במרכז הספורט באוניברסיטת תל אביב.

בהצלחה!

הכותבת, מיה מינסטר שגב, דיאטנית קלינית RD, דיאטנית הבית של מרכז הספורט באוניברסיטת תל אביב, מרצה לתזונה ולאימון, חוקרת ומקדמת אורח חיים בריא באקדמיה, בפגישות פרטניות ובסדנאות קבוצתיות.

חדר כושר
חדר כושר
משרד המנויים
משרד המנויים
ספא
ספא
צור קשר
צור קשר
בריכות שחיה
בריכות שחיה
סטודיו פילאטיס
סטודיו פילאטיס
מערכת החוגים
מערכת החוגים
תרבות ופנאי
תרבות ופנאי
סטודנטים
טיפ בריא
עבור לתוכן העמוד