מנויה מיוחדת במינה - סיפורה של אנג'י

בתחילת שנת הלימודים הצטרף אלינו מנוי בשם יותם ירדן, סטודנט באוניברסיטת ת"א. אל יותם התלוותה בת זוג מיוחדת במינה: אנג'י, גורת לברדור שעוברת תהליך הכשרה כגורת נחייה לעיוורים. לאנג'י הופק כרטיס מנוי למרכז הספורט, והיא התמידה ללוות את יותם.

אנג'י נולדה במרכז הישראלי לכלבי נחיה לעיוורים שממוקם בבית עובד. כלבי הנחיה "נוצרים" תוך מחשבה רבה ושימוש בסטטיסטיקה של הדורות הקודמים על מנת שסיכויי הצלחתם בתהליך ההכשרה ובתפקידם העתידי יהיו מקסימלים.

 

את שבעת השבועות הראשונים לחייה, אנג'י בילתה עם אימה, אחיותיה ואחיה במרכז. בגיל 7 שבועות, אנג'י ושאר הגורים נמסרים למשפחות אומנות בחיקן יבלו את השנה עד שנה וחצי הקרובות. 

 

למשפחות האומנות תפקיד מכריע בהליך ההכשרה של כלבי הנחיה. כלב נחיה בתפקיד צריך חייב להיות מרוכז בתפקידו, להוליך את האדם העיוור ולהיות אדיש לגורמים סביבתיים העלולים להוות הפרעה בתפקוד היומי של הכלב : רעשים ממשאיות/אוטובוסים, המולת אנשים, השתוללויות ילדים, מקומות הומי אדם, התלוות לאדם למשך יום שלם הכולל תפקודו בסביבות שונות (חדר כושר, בתי קפה, אונ' וכו'..).

 

כדי שהכלב יהיה אדיש לגירויים אלו ועוד מגוון גירויים אחרים, המשפחות האומנות נדרשות לקחת את גור הנחיה איתן במשך היום ולחשוף אותו לכמה שיותר גירויים.

בנוסף לחשיפה, שהינה גורם משמעותי בהכשרה, המשפחות מקנות לגורים משמעת בסיסית ואת הבסיס לאילוף המקצועי. בשנה זו הכלבים צריכים ללמוד ללכת בצדו השמאלי של האדם שהולך איתם (ולמשוך מעט קדימה), תוך התעלמות מקריאות/כלבים וכד'. הכלב לומד לעשות את הצרכים שלו לפני ההליכה או בסופה, וזאת על מנת שלא יעצור בזמן ההליכה עם העיוור (שעצירה משמעותה שיש מכשול).

 

הכלבים נדרשים למשמעת גם בתוך הבית- לא נותנים להם אוכל מהשולחן, לא לעלות על הספה וכן פקודות בסיסיות (אלי, שב, ארצה, השאר).

בתום השנה הראשונה, הכלב (וכך גם אנג'י) חוזר למרכז בבית עובד, שם עובר כחצי שנה של הכשרה נוספת ע"י מאמנים מקצועיים. החודש האחרון של ההכשרה נעשה ביחד עם העיוור במרכז עצמו. העיוור מגיע לחודש זה למרכז וישן בו עם הכלב שהוצמד אליו.

רק כ50%-60% מהכלבים צולחים את ההכשרה הארוכה. אלו שנושרים מיועדים לתפקידים אחרים- לרוב מוצמדים למשפחה עם ילד עם מוגבלויות תקשורת כעזרה לילד.

בתקופה האחרונה נעשתה עבודה רבה מצד המשפחות האומנות בסידור אישורי הכניסה למגוון מקומות ציבוריים. בשנה האחרונה הוסדר בחוק כניסתם ללא תשלום של כלבי נחיה באימון לתחבורה ציבורית. כמו כן נעשתה עבודת הסברה מאומצת בנושא.

יותם הינו סטודנט בן 27 לתואר ראשון במתמטיקה והוא וחברתו מהווים משפחה אומנת עבור אנג'י. על מנת לעזור בהליך האימון ולהפגיש את אנג'י עם מגוון גירויים חדשים, הוחלט יחד עם יותם כי גם לאנג'י יונפק כרטיס מנוי הכולל כניסה לשלל מתקניו של מרכז הספורט באוניברסיטת תל אביב. ביום שישי אנג'י תסיים את תקופת האומנה שלה עם יותם ותחזור למרכז לטובת המשך ההכשרה שלה. אנו מקווים כי אנג'י נהתנה בחברתנו ואני גאים להיות חלק בהצלחתה העתידית ככלבת נחייה.

חדר כושר
חדר כושר
משרד המנויים
משרד המנויים
ספא
ספא
צור קשר
צור קשר
בריכות שחיה
בריכות שחיה
סטודיו פילאטיס
סטודיו פילאטיס
מערכת החוגים
מערכת החוגים
תרבות ופנאי
תרבות ופנאי
טיפ בריא
סטודנטים
עבור לתוכן העמוד