banner

פילאטיס שיקומי

קטגוריה:
על ידי הדר שוורץ

יתרונות השיטה

יתרונות שיטת הפילאטיס היא ביכולתה ללמד את הגוף לבצע תנועה יעילה ומאוזנת במישורי תנועה שונים ובעמדות מוצא שונות וזאת בעזרת תרגילים הן על מזרן והן על המכשירים השונים, באמצעות רפרטואר תרגילים רחב המאפשר בחירת דרגת הקושי המתאימה ואת מידת התמיכה הניתנת לפי השלב בתהליך השיקום.

מכשירי הפילאטיס בנויים בצורה מודולארית החל מדרגת התמיכה הגבוהה ביותר עם התנגדות קפיצים מינימאלית ועד לדרגת התמיכה הנמוכה ביותר כולל אתגר משמעותי לשיווי המשקל ולתחושת המצב של המטופל.

השיטה מפעילה עומסים מתונים על הגוף ולכן מהווה שיטה בטוחה אשר איננה גורמת לדלקות או לכאב כתוצאה משימוש יתר,או העמסת יתר.
כיצד מסייעת שיטת פילאטיס לטפל בפציעה הנוכחית ולמנוע את הפציעה הבאה?

“פילאטיס קליני” משמש ככלי אבחנה,טיפול ושיקום פציעות מגוונות ושיפור בביצוע התנועה הבעייתית.
השיטה מכוונת להתקדמות מיכולת שמירה על יציבות סטטית לדינמית, כאשר המדריך יכול להתבונן בהופעת הבעיה תחת עומס ולספק מודיפיקציה תנועתית בהתאם לממצאים.

שיטת הפילאטיס מבוססת על 6 עקרונות -נשימה, מרכז חזק, תנועתיות, ניגודיות, התארכות ויכולת הפרדה. עקרונות אלו הם המפתח לשיקום, שימוש נכון בעקרונות השיטה בזמן ביצוע תרגילים יביא להשגת מיומנויות תנעותיות קואורדינטיביות נכונות.

בתחילת התרגול מושם יותר דגש על הבנה ולימוד כל עקרון בנפרד,כאשר בשלב מאוחר יותר ניתן יהיה לשלב בין כמה עקרונות יחד ובכך לאפשר ביצוע תנועה נכונה באופן אוטומטי.

מתאמנים שונים בתחילת דרכם עשויים למצוא חלק מהעקרונות מאתגרים יותר מהאחרים- על פי היסטורייה משפחתית, סוג העיסוק שלהם, הספורט בו הם עוסקים,פציעות בעברם,גילם ומינם.

בין אם הפגיעה התרחשה כתוצאה מאירוע אחד טראומטי או משחיקה שנובעת מפעולה חוזרנית, קיים סיכוי סביר ש”חוליה חלשה” בשרשרת היא זו שגרמה לאותו מטופל להיפגע דווקא באותה נקודה בה נפגע.

ניקח לדוגמה מתכנת מחשבים שהחל להתאמן לקראת מרתון:
יניב- גבר בן 38,איש הייטק, מבלה כ-10 שעות ביום בממוצע מול מחשב.שרירי הבטן שלו חלשים ועם השנים המנח היציבתי הפך למעט קיפוטי( הגב העליון שלו כפוף יותר מהרגיל), מה שלא הפריע לו בחיי היום יום.

לקראת התחרות אבירם לוקח את אימוניו מאוד ברצינות- הוא לוקח מאמן ורץ כמעט כל יום על פי תוכנית שנבנתה במיוחד בשבילו.
לאחר מספר חודשים הוא מרגיש כאב קל באיזור ישבן ימין וברך ימין עד אשר המרטוניסט לעתיד נאלץ להפסיק את אימוני הריצה ולהחליפם בביקורים במכון הפיזיותרפיה.
שרירי הבטן החלשים בשילוב עם אורח החיים היושבני הם מתכון כמעט בטוח לליקויי יציבה שיופיעו באופן שונה אצל כל אחד. חולשת שרירי הבטן גרמה להגדלת העקומה של עמוד השדרה המותני וכפיצוי גדלה העקומה החזית. עוד השלכות הן כתפיים שמתעגלות פנימה, שרירי חזה מקוצרים וראש שנמשך לפנים.

אותם רכיבים שנפגעו מהווים למעשה חלק משרשרת שלמה ומורכבת של שרירים,רצועות וגידים אשר תומכים בשלד שלנו. כאשר אחד מחלקי השרשרת נפגע מתחילה מיד תגובת שרשרת אשר פוגעת בשאר המרכיבים מבחינת ירידה בטווחי תנועה,הופעת כאב ופגיעה בתזמון העדין והמדוייק של הפעלת השרירים.

השיקום באמצעות שיטת הפילאטיס מתמקד בהפחתת כאב מתוך הבנה כי הכאב הופך לגורם המעכב את תהליך השיקום, טיפול מקומי ידני וניתוח הגורמים אשר תורמים לפציעה(אלו יבוצעו לרוב על ידי פיזיותרפיסט), וטיפול בגורמים התורמים למניעת פציעה חוזרת אשר יבוצעו על ידי מדריך הפילאטיס או פיזיותרפיסט.

שיקום הוא תהליך הדורש סבלנות ומחויבות:

פעמים רבות נפגמת היכולת התפקודית וזולגת לדברים בסיסים בחיי היום יום שלנו, תהליך השיקום עשוי להיות מלווה בתחושת אי נוחות ואף כאב עקב ההתמודדות עם המגבלה התנועתית החדשה והלא מוכרת, התמדה בתהליך הטיפולי מביאה לריפוי וכן מובילה לכך שהבעיה לא תחזור על עצמה תוך מספר חודשים.

לאילו שיבחרו להתמיד בתהליך השיקום צפויה תוצאה מתגמלת ,מלמדת ומעשירה בה ילמדו להכיר את גופם ואת מגבלותיו ובכך יוכלו לחזק היבטים גופניים בהם הם מתקשים וילמדו ממה עליהם להימנע בעתיד על מנת שגופם לא יפגע שוב.

מתאמן אשר יתמיד באימון בשיטה באופן קבוע יהנה משרירי ליבה חזקים וארגון נכון של מרכז הגוף, משרירים חזקים אך מפותחים בצורה מאוזנת וממפרקים משומנים וגמישים.

סובלים מכאבים? רוצים לשמוע עוד?

לפרטים נוספים :

074-7100-222.

pilatesportcenter@gmail.com

צריכים תמיד להיות בהיכון? הרשמו לניוזלטר של המרכז

כל הטיפים, כל האירועים, כל הכתבות, כל מה שקורה במרכז, חוגים, פעילויות ועוד

  אני רוצה להגיע ליום ניסיון

   עלות יום ניסיון 100 ₪ - תוחזר ברכישת מנוי

   page loader
   נגישות