banner

יציבה נכונה בחדר הכושר

על ידי


יציבה נכונה היא הדבר המחזיק את גופנו, היא מה שמונע כאבים מכל מני סוגים, וחלק נרחב מהאוכלוסייה סובל מלקויי יציבה המשפיעים על התפקוד היומיומי.

יציבה משמעותה ארגון חלקי השלד באופן סטטי ודינמי בכדי להתמודד עם כוח הכבידה. ארגון אופטימלי של חלקי השלד מאפשר איזון בין העומסים השונים, יכולת להתמיד ביציבה טובה ללא עייפות, תפקוד תקין, חיוניות ואסתטיות. התכונה החשובה ביותר ליציבה הנה סבולת שרירית, כיוון שהיציבה נמשכת לאורך זמן, כל הזמן.

יציבת גוף האדם תלויה בראש ובראשונה במבנה עמוד השדרה. עמוד השדרה בנוי בצורה אופטימלית לחלוקת עומסים מאוזנת, ונראה כמעין S במבט צדי. השלכותיה של כל סטייה מהתארגנות מאוזנת תהיינה: חלוקת עומסים לא תקינה, קיצורי שרירים, חוסר איזון שרירי, חולשה ועייפות, ולעיתים אף פגיעה מערכתית.

להלן מספר ליקויי יציבה אופייניים, בהשוואה למנח יציבתי אידאלילליקויי היציבה בסיס תורשתי וסביבתי. הם יכולים להיות מבניים קשיחים או תפקודיים גמישים, ויש להם דרגות חומרה שונות. ראוי להתייחס אליהם במהלך ההתנהלות היומיומית, ובייחוד במהלך אימון בחדר הכושר.
 כיצד?
חשוב לאבחן את הליקוי בגיל צעיר ככל הניתן, ולפנות לרופא מומחה לתכנון הטיפול. הליקוי לא בהכרח יהיה מלווה בכאבים, אך במוקדם או במאוחר יהיו לכך השלכות. בכל אופן, יהיה הליקוי אשר יהיה, ללא תלות גיל – ישנו מקום לטיפול תנועתי מותאם אישית.
האם כדאי להתאמן? אפשר וכדאי! אך יש להקפיד על מספר פרמטרים
1) התייעצות עם רופא המתמצא בעניין לפני תחילת פעילות.
2) מציאת מנח יציבתי ניטרלי להתארגנות הגוף, בו העומסים מתחלקים בצורה מאוזנת ככל הניתן תוך התייחסות ספציפית לסוג הליקוי ותיקונו.
3) ביצוע אימון באופן הדרגתי ומבוקר, בהשגחה.
4) להפסיק מידית את הפעילות במידה ומתעורר כאב.
הרבה לפני כל תרגיל תנועתי, חשוב להקפיד על ארגון יציבתי של הגוף. דבר זה נכון לכלל האוכלוסייה, ועל אחת כמה וכמה עבור מתאמנים לקויי יציבה. חשוב לאזן את השרירים על ידי ריכוך והרפיה, הנעשים באופן פסיבי, על ידי המטפל/מאמן. לאחר מכן – להאריך שרירים מקוצרים ולחזק שרירים מוחלשים.

לדוגמה:במצב של היפר קיפוזיס (גב קעור המלווה בדרך כלל בכתפיים מסובבות לפנים), חשוב לרכך את אזור החזה המקוצר, להאריך את השרירים הקדמיים, ולחזק זקופי הגב ומקרבי השכמות. כדאי להימנע מתרגילים הדורשים הרמת זרועות ישרות לפנים או הרחקתן מהגוף (כגון: משיכה בפולי עליון, עליות מתח ולחיצת כתפיים בעמידה) עד שהגוף לומד להתארגן כראוי כיצד “לפתוח” את בית החזה המכונס לפנים.

  במצב של סקוליוזיס (עקם תלת ממדי הנראה מאחור בצורת S, ובייחוד בכפיפה לפנים, אז תראה א-סימטריה ניכרת בעמוד השדרה) חשוב להקפיד על תיקון למטרת איזון סימטרי בין שני צידי עמוד השדרה מהאגן ועצמות הישיבה עד הכתפיים, ועל ראש במרכז. רצוי להתחיל בתרגול סימטרי (סקווט, דדליפט, חתירות באחיזה צרה ובמנחים שונים) ולוודא כי הגוף לומד להתארגן כראוי, לפני מעבר לתרגילים א-סימטריים מבוקרים.חשוב לזכור כי חיזוק סבולת השרירים הינה המפתח, שכן יציבה חיונית ואופטימלית דורשת התמדה לאורך זמן.


צריכים תמיד להיות בהיכון? הרשמו לניוזלטר של המרכז

כל הטיפים, כל האירועים, כל הכתבות, כל מה שקורה במרכז, חוגים, פעילויות ועוד

  אני רוצה להגיע ליום ניסיון

   עלות יום ניסיון 100 ₪ - תוחזר ברכישת מנוי

   page loader
   נגישות